İslam


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Pzt, 25 Haz 2018 ]
Toplam 5 ziyaret
5 benzersiz ziyaretçi

muslumanlik » Musevilik, Hristiyanlık ve İslam
Musevilik, Hristiyanlık ve İslam 

İslamiyet'te Musevilik ve Hristiyanlığın dünya üzerindeki diğer dinlere nazaran özel bir konumu vardır. İslamiyet'te bu dinlerin özünde İslamiyet olduğu, ancak kendilerine indirilen bir ilahî kitap ve gönderilen peygamberden yüz çevirdiklerine, ilahî metinleri yıprattıklarına inanılır. Bununla birlikte Ehl-i Kitab (ya da Kitap Ehli) olarak anılan Museviler ve Hristiyanlarla ilişkiler, diğer dinlere (örneğin politeistik inançlara) göre çok farklıdır.
"O, size dinde Nuh'a tavsiye ettiğini, sana vahyettiğimizi ve İbrahim, Musa ve İsa'ya tavsiye ettiğimizi de kanun kıldı. Şöyle ki: Dini doğru tutun ve onda ayrılığa düşmeyin. Bu davet ettiğin iş müşriklere ağır geldi. Allah, ona dilediklerini seçecek ve kendine yüz tutanları (yönelenleri) de ona hidayetle eriştirecektir." Şura Suresi, 13. ayet.
"Bu dini İbrahim kendi oğullarına vasiyet ettiği gibi Yakup da vasiyet etti ve: "Oğullarım, Allah sizin için o dini seçti, başka dinlerden sakının, yalnız Müslüman olarak can verin! dedi." Bakara Suresi, 132. ayet.
"Doğrusu Allah katında din, İslam'dır. O kitap verilenlerin ayrılığa düşmesi ise sırf kendilerine ilim geldikten sonra aralarındaki ihtirastandır. Her kim de Allah'ın ayetlerini inkâr ederse, şüphe yok ki Allah, hesabı çabuk görendir." Al-i İmran Suresi 19. ayet.
"Şüphe yok ki, iman edenler, Yahudiler, Hristiyanlar ve Sabiiler; bunlardan her kim Allah'a ve ahiret gününe gerçekten iman eder ve iyi bir amel işlerse, elbette bunların Rableri yanında mükâfatları vardır. Bunlara bir korku yoktur ve bunlar mahzun da olmayacaklardır."Bakara Suresi, 62. ayet.
Museviler de Hristiyanlar da İslam'ı hak bir din olarak kabul etmezler. Musevi inancına göre, Hrıstiyanlık ve İslam; her ikisi de tek gerçek İbrahimi din olan Yahudi fıkıhından yola çıkmış ve daha sonra tek başına din halini almış Yahudilik çıkışlı mezheplerdir. Nitekim İslam, birçok Musevi alimin üzerinde hem fikir olduğu ve Musevi inancının temel taşlarından saydığı Yahudi milletinin halklar arasındaki özel konumuna değinmemektedir.
Hristiyanların inandığı akide ile İslamınki oldukça farklıdır ve bu sebeple Hristiyanlar İslam'ı hak bir din olarak görmezler. Hristiyan akidesinin temelinde yer alan teslis (yani üçleme) inancı, İsa'nın Tanrı'nın Oğlu olduğu fikri gibi kavramlar İslam'da bulunmadığı gibi, İslam'ın kutsal kitabı Kur'an başta olmak üzere tüm İslami kaynaklarca reddedilmiştir. Bu sebeple Museviler gibi Hristiyanlar da İslam'ı hak bir din olarak görmezler.


Yorumlar (9)
hıristiyanlık götlüktür
irfan tarafından | Cum, 30 Ara 2016 07:57:24 tarihinde yazıldı.
hırisstiyanlar pipimi yalasın
kerem tarafından | Cum, 30 Ara 2016 07:56:12 tarihinde yazıldı.
en güzel din müslümanlık, geri kalan kafirler ve gavurlar yansın.
kerem_babila15 tarafından | Cum, 30 Ara 2016 07:54:13 tarihinde yazıldı.
En mantıklı din islamdır bana göre
benim tarafından | Çar, 07 Eyl 2011 06:33:42 tarihinde yazıldı.
islamiyet cok ince ve güzel bir din iyiki müslümanız
meftun tarafından | Per, 16 Eyl 2010 01:17:48 tarihinde yazıldı.
Bence yazıya kaç çeşit incil uydurulduğunu da yazmaları gerekirdi...
şahin tarafından | Cum, 02 Tem 2010 22:30:05 tarihinde yazıldı.
bence hıristiyanlık eylenceli ama uzaktan islamiyette de efsane ler varmıdır ki peri vampir gibi?????????
kartanesi tarafından | Paz, 28 Mar 2010 11:07:22 tarihinde yazıldı.
hristiyanlık çok kötü ve inanmayanlar sonsuza dek yanacak
ipek tarafından | Sal, 25 Ağu 2009 15:58:49 tarihinde yazıldı.
bence hristiyanlık çok kötüdür
eyop tarafından | Per, 19 Şub 2009 12:56:39 tarihinde yazıldı.

Editör Bilgileri

Editör


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

blizzard-entertainment
diablo3
ubisoft
kristof-kolomb
honore-de-balzac
mardin_katliami
tamiller

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi